Czas na zmianę samego siebie

Okręg Pomorski Polskiego Związku Niewidomych w Gdańsku, informuje o planowanych zajęciach grupowych wyjazdowych i indywidualnych w miejscu zamieszkania osób niewidomych w okresie od 01.04.2019 - 31.03 2020 roku.

Wszystkie zajęcia dofinansowane są ze środków PFRON, w ramach  konkursu nr 1/2018 „Szansa-rozwój-niezależność”

Umowa nr ZZO/000287/11/D z dnia 13 marca 2019r. 

pt. „Czas na zmianę samego siebie”

W bieżącym roku zostanie zorganizowane jedno szkolenie grupowe wyjazdowe, siedmiodniowe dla 48 osób z dysfunkcją wzroku. W szkoleniu udział wezmą beneficjenci z 4 województw, tj. pomorskiego, kujawsko-pomorskiego, warmińsko-mazurskiego oraz zachodnio-pomorskiego. Z naszego województwa planujemy udział 29 osób. Natomiast z pozostałych województw pojedzie 19 beneficjentów.

Szkolenie odbędzie się w dniach od 17-23 czerwiec 2019 r. w  pensjonacie „Helena, Danuta, Gabriela” we Wdzydzach, (powiat Kościerzyna) w miejscowości położonej nad jeziorem Wdzydze i Gołuń, na pojezierzu kaszubskim gdzie dominują lasy i jeziora.

W pierwszej kolejności szkoleniem planujemy objąć osoby nowo ociemniałe i nowo przyjęte do PZN w ostatnich latach,  lub takie, które do tej pory nie uczestniczyły w tego typu szkoleniu.    

Na szkolenie grupowe do Wdzydz, planujemy wynajęcie autokaru na przewóz uczestników na zajęcia i ich powrót. Wyjazd na szkolenie nastąpi w dniu 17 czerwca 2019r. (poniedziałek) spod siedziby okręgu pomorskiego PZN w Gdańsku Wrzeszczu ul. Jesionowa 10, powrót 23 czerwca. Jest też możliwość indywidualnego dojazdu na szkolenie po wcześniejszym zgłoszeniu w biurze okręgu PZN Gdańsk.

Odpłatność za szkolenie grupowe wynosi 170 zł od osoby, kwotę tą prosimy wpłacić na Polski Związek Niewidomych okręg Pomorski ul. Jesionowa 10, 80-261 Gdańsk, konto nr 96116022020000000027877555, z dopiskiem odpłatność uczestników na szkolenie Wdzydze.

Wpłaty prosimy dokonać najpóźniej do 30 kwietnia 2019 r.

Program zajęć grupowych będzie obejmował:

- czynności życia codziennego,

- orientację przestrzenną i samodzielne poruszanie się z białą laską,

- wykłady z zakresu ulg i przywilejów, dotacji celowych,

- pokaz filmów instruktażowych z audiodeskrypcją,

- zajęcia z zakresu pisma punktowego,

- zabawę integracyjną,  motyw „Zielono Mi”

- inne atrakcje, wycieczki piesze, zwiedzanie muzeum etnograficznego, itp.

Drugim realizowanym zadaniem będą zajęcia indywidualne w miejscu zamieszkania osób niewidomych. Zajęciami tymi zostanie objętych 10 osób. Zakres szkoleń obejmować będzie, orientację przestrzenną i samodzielne poruszanie się osób niewidomych z białą laską, czynności dnia codziennego oraz nauki pisma Brajla. Zajęcia  odbywać się będą od 01.04.2019 do 31.03.2020 r.

Przy zgłoszeniach na zajęcia prosimy o wypełnienie karty zgłoszeniowej, (kliknij aby pobrać załącznik nr 1) którą należy przesłać do okręgu PZN w Gdańsku.

(zwrócić uwagę na ważność orzeczenia o niepełnosprawności). Osoby, które nie należą do OP PZN w Gdańsku, mają obowiązek dostarczyć ksero ważnego orzeczenia przed wyjazdem do organizatora.

Ważna informacja, w szkoleniach mogą uczestniczyć tylko osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności z ZOON i ZUS, nie mogą uczestniczyć osoby, które posiadają tylko orzeczenie z MSWiA, KRUS. Ponadto, nie są uczestnikami, absolwentami WTZ, ZAZ. Zgłaszane osoby nie mogą uczestniczyć w tym samym okresie w zajęciach o podobnym zakresie.

Osoby zainteresowane zajęciami,  prosimy o kontakt, z kołem powiatowym zgodnie z miejscem zamieszkania lub koordynatorem projektu Roksana Petla tel. 724888847; e-mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Termin zgłoszeń na szkolenia upływa 30 kwiecień 2019r. decyduje kolejność zgłoszeń

Z poważaniem,

Krystyna Dzióbek – dyrektor okręgu

 

Dodatkowe informacje