Wycieczka do Człuchowa

43 osoby z Koła PZN w Chojnicach dnia 08.05.2019 r. miała okazję zwiedzić zamek krzyżacki w Człuchowie , drugi po Malborku pod względem wielkości zamek Zakonny. Był najtrudniejszym do zdobycia obiektem na Pomorzu, siedzibą komtura i konwentu krzyżackiego. Rezydował w nim Ulrich Von Jungingen i Konrad Von Wallenrode.
Po aneksji Pomorza Gdańskiego w 1308 roku synowie kasztelana Mikołaja sprzedali Człuchów Zakonowi Krzyżackiemu, który po 1340 roku wybudował w Człuchowie zamek dla ochrony szlaku prowadzącego z krajów niemieckich do Prus. W czasie wojen z Zakonem wojska polskie próbowały bezskutecznie zdobyć zamek. Zamek w rękach krzyżackich pozostał do Wojny trzynastoletniej, gdy został opanowany w 1454 roku przez wojska królewskie.
Zamek zbudowany został u nasady półwyspu między dwoma jeziorami. Składał się z czterech części: Zamku Wysokiego oraz trzech przedzamczy. Każda część zamku otoczona była murem z głazów granitowych  i cegieł. Łączyły je mosty zwodzone, przerzucone nad fosami. Zamek posiadał 11 bram i 9 baszt. Po I rozbiorze Polski w 1772 roku zamek został przekazany przez Kazimierza Sorokę władzom pruskim, których działania doprowadziły do jego prawie całkowitego zniszczenia.
Rozbiórka trwała do 1811 roku, kiedy ukazało się rozporządzenie rejencji o ochronie ruin zamku. W efekcie po budowli pozostały tylko główna wieża i kamienne mury.
Od 2008 r. na zamku trwają prace archeologiczne prowadzone przez Instytut Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego. W trakcie prac odsłonięto dziedziniec i piwnice dawnych skrzydeł Zamku Wysokiego. Odnaleziono 200 tysięcy eksponatów w tym bullę  papieża Grzegorza XI  i srebrne monety z połowy XVII wieku.
Po dwu godzinnym zwiedzaniu grupa udała się do „Conpolu”  na wspólny posiłek – żurek oraz zwiedzanie mini ZOO.
Wszystko to mogło być zrealizowane dzięki naszemu sponsorowi za co serdecznie dziękujemy.

Zabawa na kręgielni

Nowy Zarząd Koła w Chojnicach już działa. Swoją pracę zaczął od zorganizowania spotkania  integracyjnego na kręgielni „Mistral” w Chojnicach.  21 marca 2019 r. osoby chętne wziąć udział w zawodach mogli wykazać się umiejętnościami oraz swoją tężyznę przez 2 godz. Wiek nie miał znaczenia, 35 osób uczestniczących w  spotkaniu to przełom wiekowy od 15 do 75 lat. Zabawa  była wspaniała, a uśmiechu co nie miara.

Dzięki sponsorowi mogliśmy wszyscy usiąść do wspólnego posiłku – a była to pizza z napojem.

Wybory w Chojnickim Kole

W marcu odbyły się kolejne wybory do zarządu w Polskim Związku Niewidomych w Chojnicach.

Jawne głosowanie nie przyniosło zmian na fotelu prezesa PZN, tę funkcję przez kolejne 4 lata pędzie pełnić Elżbieta Szymańska.

Do zarządu weszli : Ewa Kachlicka, Wioletta Dolna oraz Mariusz Zalewski. Nowy zarząd zatwierdził plan działania na najbliższy rok. Najbliższe spotkanie integracyjne to min. – kręgielnia, następnie wycieczka do Podgaji oraz  kilkudniowy wypoczynek w Kołobrzegu. Planowane są też szkolenia dla nowo przyjętych członków Koła z zakresu dostosowania się osoby niedowidzącej do życia w społeczeństwie.

Wszystko to możemy  realizować dzięki naszym sponsorom, za co serdecznie dziękujemy.

Obecnie zrzeszamy 109 osób.

Chętnych prosimy też o 1%: KRS  0000099691

(koniecznie z dopiskiem) PZN Koło Chojnice

Wigilia

Dnia 11.12.2018 r. w Kole Powiatowym w Chojnicach odbyło się świąteczne spotkanie z okazji Świąt Bożego Narodzenia. Po mszy celebrowanej przez prałata H. Cyrzana i proboszcza J. Sikorę członkowie udali się do restauracji ROMANTICA w Chojnicach. Tam w miłej atmosferze wszyscy uczestnicy podzielili się opłatkiem i złożyli sobie świąteczno-noworoczne życzenia. Dla wszystkich uczestników przygotowano poczęstunek. Spotkanie zakończono śpiewaniem kolęd. Każdy członek Koła jako upominek dostał paczkę ze słodyczami. Całe spotkanie zostało sfinansowane z odpłatności uczestników i środków pozyskanych z 1% podatku dla Koła w Chojnicach.

 

 

Międzynarodowy Dzień Białej Laski w Chojnicach

Kolejne spotkanie członków i ich przewodników w Kole Powiatowym w Chojnicach w dniu 10.10.2018 r. z okazji Międzynarodowego Dnia Białej Laski. Uroczystość odbyła się w Sali Bankietowej „ROMANTICA” dla 70 osób, a poprzedzone było mszą św. celebrowaną przez Duszpasterza Osób Niewidomych w Chojnicach ks. Jerzego Sikorę.
Na początku głos zabrała Prezes Związku Elżbieta Szymańska, która wszystkim życzyła wytrwałości i spełnienia marzeń i oby wszelkie przeszkody życiowe nie były bardzo dla nas dokuczliwe. Do życzeń dołączyli goście, którzy przybyli na nasze spotkanie: Prezes Okręgu Pomorskiego Ewa Redzimska, Burmistrz Miasta Arseniusz Finster, sekretarz Urzędu Gminy Stefania Majewska – Kilkowska, ks. Proboszcz Jerzy Sikora oraz przedstawiciel Gazety „Czas Chojnic”.
Kolejnym punktem było sprawozdanie z działalności Koła za miniony rok oraz omówiono sprawy bieżące. Odczytano referat na temat w jakich okolicznościach powstał Międzynarodowy Dzień Białej Laski, który obchodzimy co roku 15 października.
Przy wspólnej kawce i pysznym obiedzie członkowie mogli powspominać dotychczasową realizację zadań w Związku w tym roku.
Spotkanie sfinansowane zostało ze środków pozyskanych od sponsora oraz odpłatności uczestników. Całość uroczystości podsumowała Kol. Ewa Kachlicka w swym wierszu, który napisała z tej to okazji.

Przyjaciółka  X 2018 r.

Ja mam przyjaciółek wiele,
tę ja noszę tuż przy ciele.
Ona nigdy mnie nie wadzi,
i do celu doprowadzi.

Chętnie ze mną się wybiera,
czy na spacer, do fryzjera.
Czy słońce świeci, czy deszcz pada,
ona chętnie się rozkłada.

Ja uwielbiam to stukanie,
i to częste Cię trzymanie.
Jestem wdzięczna, gdy prowadzisz,
i na kosz mnie gdzieś nie wsadzisz.

Gdy Cię wtykam w tłum tych ludzi,
ty mi nigdy nie marudzisz.
Wszyscy wiedzą doskonale,
jak Ty trwasz ze mną wytrwale.

Przechodzimy przez ulicę,
ja Cię wtedy dobrze chwycę.
Biorę i przed siebie stawiam,
a kierowców STOPU nie pozbawiam.

Kiedyś biała, lśniąca, śliczna,
dziś mało fotogeniczna.
A gdy dzień nowy wstanie,
Ty gotowa na wyzwanie.

Wszyscy się już domyślacie,
kogo tak czujnie trzymacie.
Nadeszła już ta pora,
to biała laska – moja podpora!

Dodatkowe informacje