Wycieczka do Podgaji i Lędyczka

Zarząd KP PZN w Chojnicach w dniu 18 czerwca 2019 r. zorganizował dla członków i osób towarzyszących jedno dniowy wyjazd do Lędyczka, Podgaji, Zakrzewa. Lędyczek to wieś położona nad Gwdą, do 1972 roku była najmniejszym miastem w Polsce i jedynym z najmniejszych w Europie. W centrum zachowały się resztki zabudowy pochodzącej z XIX wieku, w większości to domy kalenicowe, kościół pw Św. Piotra i Pawła, który został zbudowany jako zbór ewangelicki. Katolicki istnieje od 1945 r. a we wnętrzu kościoła na uwagę zasługuje mosiężny żyrandol. Z historią Lędyczka zapoznał grupę radny Paweł Świderski oraz pracownice tamtejszej biblioteki. Podgaje to wieś założona w 1579 roku. Odbyła się tu jedna z najcięższych bitew. Podgaje przez Niemców zostały wzięte do niewoli. Większość polskich jeńców nie zginęła w bitwie lecz zostali zamordowani i spaleni żywcem. Wszystkim zatem powinno się oddawać równe honory. Ku ich czci postawiono pomnik pod którym grupa zapaliła znicz.

Natomiast w Zakrzewie zapoznaliśmy się z historią kościoła Św. Marii Magdaleny, którą przybliżył nam proboszcz tej parafii.

Trochę już zmęczeni udaliśmy się do Gospodarstwa Agroturystycznego Browar "POZIOMKA" w Kujankach. Gospodarze przygotowali dla nas kiełbasę pieczoną na grillu, dodatki i kompot z owoców. Jest to gospodarstwo pięknie położone wśród drzew i dużej ilości zieleni, posiadające swój browar z którego produkcją zapoznał nas jego właściciel. Wyjazd uznano za interesujący pod względem historii jak i relaksu dla naszej grupy. Został sfinansowany z odpłatności i środków pozyskanych od sponsorów.

Dodatkowe informacje