Ogłoszenie - spotkanie z okazji "Białej Laski" Gdańsk

W dniu 15.10.2019 r. o godz. 16-tej w Restauracji Hacjenda ul. Partyzantów 46 odbędzie się spotkanie z okazji "Białej Laski".
Zapisy osób chętnych do dnia 10 października br. w siedzibie Koła bądź telefonicznie pod nr 724888826 lub 583412683.
Odpłatność za udział w spotkaniu 10 zł od osoby.

Wycieczka do Wrocławia

W dniach 11-14.09.2019 r. członkowie Koła Powiatowego PZN w Gdańsku uczestniczyli w wycieczce do Henrykowa i Wrocławia połączonej z Ogólnopolską Pielgrzymką Osób Niewidomych w Trzebnicy.
Wyjazd nastąpił 11.09.2019 r. o godz. 6:00, do Henrykowa dojechaliśmy o godz. 15-tej. Po zwiedzeniu duszpasterstwa cystersów zjedliśmy obiad i ruszyliśmy na nocleg do Wrocławia. Po zakwaterowaniu w hotelu był czas wolny.
12.09.2019r. po śniadaniu przejechaliśmy do Panoramy Racławickiej, następnie pieszo przeszliśmy wzdłuż Promenady Staromiejskiej przez Most Pokoju na Wyspę Tumską, Ostrów Tumski do Katedry, dalej Brama Kluskowa przy kościele Św. Idziego, Kościół Św. Krzyża i pomnik Nepomucena, wyspa Piaskowa i kościół NMP w którym znajduje się całoroczna szopka dla niewidomych i niedosłyszących, most Piaskowy, Ossolineum z barokowym dziedzińcem. Przejście na Stare Miasto po drodze Stare Miejskie Więzienie, uliczka Stare Jatki, kamieniczki Jaś i Małgosia, rynek późnogotycki, ratusz kamieniczki pręgierz. Około godz. 14-tej przerwa około 1 godz. na odpoczynek. Przejazd do Parku Szczytnickiego, Ogród Japoński, Hala Stulecia, fontanna multimedialna (pokaz muzyki i światła). Obiadokolacja przejazd do hotelu czas wolny.
13.09.2019 r. po śniadaniu przejazd do Ogrodu Botanicznego następnie odjazd autokarem po Wrocławiu i wyjazd do Trzebnicy zwiedzenie kościoła Leśnego wraz z grotą Matki Boskiej. Przejście lasem bukowym wzgórzami przez tereny rekreacyjne, przejazd do Bazyliki i rozpoczęcie uroczystości Koronka, Droga Krzyżowa, Msza Św. Obiad i przejazd na nocleg do Wrocławia czas wolny.
14.09.2019r. po śniadaniu wykwaterowanie i przejazd do Trzebnicy uroczystości Godzinki, występ zespołu, Msza Święta przejazd na obiad i udanie się w drogę powrotną, przyjazd do Gdańska około godz. 23:00.

Odwołanie dyżurów 2019

W miesiącu lipcu i sierpniu odwołuje się dyżury członków zarządu we wtorki i czwartki po godz.15-tej, oraz w 1-szą środę w Klubie Piastuś.

                                         Zarząd Koła

Wycieczka do Sztutowa

W dniu 23 maja grupa 17 osób członków Koła Gdańsk pojechała PKS-em do Sztutowa. W programie naszego wyjazdu było zwiedzenie Muzeum Stutthof z przewodnikiem. Obóz koncentracyjny w Sztutowie założony na terenie Wolnego Miasta Gdańska w odległości 36 km od Gdańska. Zaczął funkcjonować od 2 września 1939 r. do 9 maja 1945 r. Przez obóz przeszło 110 tysięcy więźniów z czego 65 tysięcy zginęło na skutek chorób i ciężkiej pracy i niedożywienia. Wśród więźniów byli obywatele z 28 państw w tym najliczniejszą grupę stanowili Żydzi, obywatele Polski, Związku Radzieckiego, Węgrzy i Niemcy. Po wyjściu z muzeum udaliśmy się do wioski Sztutowo na herbatkę i kawę. Do Gdańska wróciliśmy również PKS-em około godz. 16-tej.

Wycieczka do Płocka

W dniu 14.05.2019 r. odbyła się wycieczka członków Koła Gdańsk do Płocka. W wycieczce uczestniczyło 45 osób w tym 34 osoby niewidome członkowie PZN oraz 11 przewodników.

Po spotkaniu z przewodnikiem Panem Michałem przeszliśmy pod muzeum Władysława Broniewskiego gdzie poznaliśmy historię Płocka. Następnie udaliśmy się nad Wisłę, pod pomnik Bolesława Krzywoustego oraz do katedry. W katedrze w Płocku znajdują się groby Piastów wśród nich Bolesława Krzywoustego oraz Władysława Hermana. Katedra słynie również z oryginalnych drzwi na wzór gnieźnieńskich. W muzeum katedralnym znajduje się oryginalna biblia pisana ręcznie, kielich Konrada Mazowieckiego, relikwiarz herbowy fundacji Kazimierza Wielkiego, wiele przedmiotów sztuki sakralnej. Muzeum diecezjalne powstało w roku 1903. Z kolei udaliśmy się na rynek przy którym mieści się ratusz oraz galeria. Warto wspomnieć, że pierwsze objawienia siostry Faustyny zaczęły się w Płocku.

W rynku w restauracji zjedliśmy smaczny obiad oraz ciastko kawę i herbatę. Ostatnim punktem naszej wycieczki było muzeum mazowieckie w którym obejrzeliśmy dział secesji. O godz. 17-ej wyruszyliśmy w drogę powrotną. Do Gdańska wróciliśmy przed godziną 21-szą.

Dodatkowe informacje