Biała Laska w Starogardzie Gdańskim

Biała Laska to święto wszystkich osób niewidomych i słabowidzących.

Z tej okazji  8 października br. o godzinie 11:00 członkowie Koła z przewodnikami i opiekunami oraz zaproszonymi gośćmi spotkali się w restauracji "Galeria Smaków" w Starogardzie Gd. Spotkanie rozpoczęła prezes Joanna, która przywitała wszystkich uczestników, a następnie złożyła najserdeczniejsze życzenia zdrowia, sił, nieprzemijającego optymizmu oraz samych miłych chwil na co dzień. Do życzeń dołączyła się prezes okręgu pani Ewa Redzimska oraz przedstawiciel Urzędu Miasta pani Ewa Życzyńska.

Kolejnym punktem spotkania była prelekcja na temat bezpieczeństwa seniorów poprowadzona przez pracownika Powiatowej Komendy Policji panią Małgorzatę Szweda. Policjantka przekazała nam sporo cennych wskazówek, które przydadzą się w codziennym życiu. Po prelekcji podano obiad podczas którego był czas na rozmowy, wspomnienia i wymianę doświadczeń. Po części oficjalnej rozpoczęła się trzygodzinna zabawa. Kiedy tylko orkiestra zaczęła grać wszyscy ochoczo ruszyli na parkiet. To bardzo fajna integracja i rehabilitacja. W przerwach dla zregenerowania sił czekała kawa i pyszne ciasto. Nasze święto upłynęło w miłej i przyjaznej atmosferze i chociaż trudno się rozstać, uśmiechnięci wróciliśmy do swoich domów. W tym spotkaniu integracyjnym wzięło udział 68 osób, a było ono możliwe dzięki dofinansowaniu ze środków PEFRON, z 1% podatku i odpłatności uczestników.

Turniej gry w kręgle

Zarząd Koła Powiatowego PZN w Starogardzie Gdańskim informuje, że dnia 22 października (wtorek) br. o godzinie 12:00 organizuje turniej gry w kręgle pt. "Niepełnosprawni zintegrowani". Zainteresowane osoby z niepełnosprawnością, z terenu Starogardu Gdańskiego proszę o kontakt pod nr tel. 724 888 842 lub w biurze koła, do dnia 08.10.2019 r.
Liczba chętnych ograniczona.
Turniej ten został dofinansowany w ramach projektu POZYTYWNE WSPARCIE, za co pięknie dziękujemy.

Za zarząd
Joanna Grabowska

Wycieczko – pielgrzymka do Wrocławia i Trzebnicy

Rankiem 11 września 2019 r. 44 osobowa grupa z KP PZN w Starogardzie Gdańskim wyruszyła na czterodniową wycieczkę na Dolny Śląsk. W godzinach popołudniowych dotarliśmy do najbardziej znanej budowli Wrocławia, czyli Panoramy Racławickiej. Znajduje się w niej obraz przedstawiający przebieg bitwy pod Racławicami. Jest to malowidło o długości 114 i wysokości 15 metrów, które zauroczyło naszą grupę. Następnie udaliśmy się na nocleg, który mieścił się w centrum miasta. Po krótkim odpoczynku większość z nas korzystając z wolnego czasu wyruszyła podziwiać to piękne miasto. Kolejnego dnia po śniadaniu spotkaliśmy się z przewodnikiem, z którym przez trzy godziny zwiedzaliśmy najciekawsze miejsca. Bardzo zauroczyły nas kamienice i rynek na Starym Mieście. Byliśmy w Auli Leopoldina, która mieści się w Uniwersytecie Wrocławskim. To perła architektury baroku. Wrocław słynie z dużej ilości krasnali, które są rozmieszczone w różnych częściach miasta i każdy z nich ma swoją nazwę i historię. Ciekawą częścią Wrocławia jest Ostrów Tumski i Most Tumski. Po spacerze popłynęliśmy statkiem rzeką Odrą do ZOO, gdzie mieści się Afrykarium. To jedyne na świecie oceanarium poświęcone faunie Afryki. To miejsce warto zobaczyć. Po  intensywnym dniu  pojechaliśmy na obiad i mały odpoczynek. Jednak nie chcąc tracić czasu chętni wybrali się podziwiać największe w Polsce Fontanny Multimedialne oraz Halę Stulecia i Ogród Japoński. W piątek udaliśmy się do Trzebnicy, gdzie w dniach 13 i 14 września br. odbywała się Ogólnopolska Pielgrzymka Niewidomych. Na miejscu czekała na naszą grupę pani przewodnik, która przygotowała prezentację o historii Trzebnicy. Od godziny 14:00 rozpoczęły się dwudniowe uroczystości w Sanktuarium św. Jadwigi Śląskiej. To zabytek klasy zerowej. Pielgrzymi, którzy przybyli  z całej Polski, a było nas blisko 900 osób, modlili się wspólnie przy relikwiach św. Jadwigi. Pielgrzymce towarzyszyło hasło "Czas to miłość". Pierwszego dnia uczestników przywitał ksiądz dr Andrzej Gałka – duszpasterz niewidomych, siostra Judyta z Lasek oraz Prezes Zarządu Głównego PZN pani Anna Woźniak-Szymańska. W programie była konferencja, droga krzyżowa, godzinki i różaniec. W sobotę po uroczystej mszy świętej, którą celebrował abp. Józef Kupny udaliśmy się do autokaru, by wrócić do domu. W drodze powrotnej zatrzymaliśmy się w katedrze św. Wojciecha w Gnieźnie. Będziemy bardzo mile wspominać pielgrzymkową atmosferę oraz trzebnicką gościnność. Trzebnica to bardzo zadbane i ciekawie zagospodarowane miasto. Pełni wrażeń bezpiecznie wróciliśmy do Starogardu Gd. W ciągu tych czterech dni pogoda nam sprzyjała, co wpłynęło również na udany wyjazd i dobre humory.
Wyjazd ten dofinansowany został ze środków z Gminy Miejskiej w ramach realizacji zadania publicznego Inicjatywa Lokalna i z 1% podatku oraz ze środków własnych.

LEKCJA HISTORII W EUROPEJSKIM CENTRUM SOLIDARNOŚCI W GDAŃSKU

Dnia 23 lipca 2019 r. dziewiętnaście osób KP PZN w Starogardzie Gd. wybrało się do ECS w Gdańsku. Wyprawie towarzyszył pies Lapi, przewodnik kolegi Adama. Pociągiem ze Starogardu Gd. udaliśmy się do Gdańska, by o godz. 11:00 wraz z przewodnikiem zwiedzić wystawy dedykowane historii Solidarności i ruchów opozycyjnych, które doprowadziły do przemian demokratycznych w całej Europie Środkowo Wschodniej. Obejrzeliśmy fotografie filmowe, materiały archiwalne, dokumenty, biogramy i kalendaria.
Był to bardzo interesujący sposób przedstawienia historii. Z tarasów na szóstym piętrze mogliśmy zobaczyć postoczniowe tereny i podziwiać panoramę Starego Miasta. Po krótkim odpoczynku przy kawie i lodach pełni wrażeń wróciliśmy do Starogardu Gdańskiego.

Dzień Dziecka - wyjazd do Centrum Hewelianum w Gdańsku

W tym roku z myślą o niepełnosprawnych dzieciach zorganizowaliśmy wyjazd do Centrum Hewelianum w Gdańsku. Wycieczka odbyła się w wakacyjny piątek 28 czerwca br. Tego dnia 44 osobowa grupa o godz. 9:00 wyruszyła ze Starogardu Gd. do jeszcze nikomu nieznanego Centrum Hewelianum. W autokarze prezes Asia przywitała wszystkich uczestników wycieczki, a dzieciom życzyła miłych, pogodnych i przede wszystkim bezpiecznych wakacji. W czasie podróży na dobry początek dnia zostały rozdane słodycze. Gdy dotarliśmy na miejsce zostaliśmy podzieleni na dwie grupy. Jedna udała się na wystawę Dookoła świata, a druga do Pracowni Energia i REenergia. To bardzo ciekawe miejsca. Wszyscy odwiedzający mogli poznać cały świat i przeżyć niesamowitą przygodę. Po zapoznaniu się z eksponatami grupy się wymieniły. Pobyt w gdańskim Hewelianum to dla naszych dzieci nie tylko fajna zabawa, ale również ciekawa lekcja geografii i fizyki. W drodze powrotnej zatrzymaliśmy się w McDonald’s na ulubione przez dzieci zestawy z zabawką. Na miejscu dorośli chętnie odpoczywali przy kawce, a niestrudzone maluchy bawiły się na placu zabaw.

W autokarze zapewne zmęczeni, ale bardzo zadowoleni uczestnicy wycieczki opowiadali o wrażeniach z miło spędzonego dnia. Największą atrakcją dla naszych pociech był stymulator prędkości wiatru.

Ten wyjazd to dla dzieci nie tylko wyjście z domu, ale również poznanie rówieśników z inną niepełnosprawnością.

W wycieczce towarzyszyła nam tyflopedagog z poradni psychologiczno-pedagogicznej ze Starogardu Gd., pani Ewa Bunikowska, która fachowym okiem pomagała dzieciom z dysfunkcją wzroku. Za co pięknie dziękujemy.

Wyjazd ten został dofinansowany z PCPR-u, pozyskane środki finansowe pokryły koszty autokaru.

Dodatkowe informacje